Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών FIFA: Η Αυστραλία πέταξε έξω τη Γαλλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

«Μπλόκαρε» τη Γαλλία και προκρίθηκε μέσω των πέναλτι στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών η τρομερή Αυστραλία!
Τα «καγκουρό» καταθέτοντας ψυχή, κράτησαν στο μηδέν την ομάδα του Ερβέ Ρενάρ και μετά τη «λευκή» ισοπαλία στην κανονική διάρκεια και την παράταση, κατάφεραν να πάρουν ιστορική πρόκριση στους «4» του θεσμού επικρατώντας 7-6 στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι!

Περιμένουν αντίπαλο οι Αυστραλές, ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού, Αγγλία-Κολομβία. Ισπανία και Σουηδία o άλλος ημιτελικός
Στο αγωνιστικό κομμάτι η κατοχή ήταν απόλυτα μοιρασμένη με τη Γαλλία να προσπαθεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Αυστραλίας. H πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7′ με την Ντιανί να κάνει όμορφο σουτ και την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα η Γαλλία έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τη Λακράρ να αστοχεί ακριβώς μπροστά από την εστία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Αυστραλία έχασε και αυτή με τη σειρά της μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί όταν στο 41′ έπειτα από τρομερή αντεπίθεση η Ντε Φάουλερ βρέθηκε αμαρκάριστη μπροστά από την ανηπεράσπιστη γαλλική εστία, με την Ντ’ Αλμειντά να απομακρύνει επάνω στη γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ακριβώς ίδιο μομέντουμ με τη Γαλλία να έχει την κατοχή της μπάλας και την Αυστραλία να αναζητά το γκολ στην αντεπίθεση όμως το 0-0 έμεινε ως το τέλος με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Εκεί η Αυστραλία απείλησε πρώτη με την Μπάρι να κάνει την προβολή στο 104′ και την μπάλα να κυλάει άουτ, ενώ στο 108′ η Μπεσό είδε την Άρνολντ να αποκρούει εντυπωσιακά ένα εκπληκτικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να διατηρεί το ματς ως έχει.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι εκεί όπου οι Γαλλίδες αστόχησαν σε τέσσερις εκτελέσεις, ενώ οι Αυστραλές σε τρεις γεγονός που τους έδωσε και την πρόκριση με 7-6.

source: sport-fm